Лікування головного болю та мігрені у Львові
Головний біль – поширене явище, яке, як правило, не сигналізує про серйозні захворювання. Але, у разі інтенсивного, нетипового або головного болю, який супроводжується іншими симптомами, рекомендується негайно звернутися до невролога. Лікар проведе диференціальну діагностику: що необхідно для виключення потенційно небезпечних станів. До останніх належать тромбоз вен головного мозку, крововилив або пухлина. Перелічені патології потребують екстреної медичної допомоги. Лікування головного болю підбирається індивідуально.
Види головного болю
Головний біль є складним клінічним синдромом, що потребує диференціальної діагностики. Вирізняють такі основні його види:
- Судинний головний біль, зумовлений дисфункцією судинної системи. Він може бути пов’язаний з гіпертензією, атеросклерозом чи варикозним розширенням вен. Має пульсуючий характер. Супроводжується шумом у вухах та зоровими порушеннями.
- Головний біль напруги виникає внаслідок тривалої м’язової напруги та стресу. Клінічно проявляється здавлюючими больовими відчуттями в ділянці голови, фотофобією та фонофобією.
- Кластерний (КДБ) характеризується нападами інтенсивного, одностороннього болю в області ока або скроні. Супроводжується вегетативними розладами (сльозотеча, закладеність носа).
- Мігрень – хронічне неврологічне захворювання, що характеризується повторюваними нападами інтенсивного пульсуючого головного болю. Часто супроводжується аурою, нудотою та блюванням.
- Посттравматичний головний біль розвивається після черепно-мозкових травм. Він пов’язаний з органічними ушкодженнями головного мозку.
Усі перелічені стани відносяться до первинного типу. У даному випадку лікування головного болю у Львові спрямоване на усунення причин виникнення та зменшення симптомів.
Діагностика та лікування головного болю
Діагностика головного болю являє собою багатоетапний процес, який включає не тільки збір анамнезу і фізикальний огляд, але і застосування сучасних інструментальних методів. Незважаючи на те, що в більшості випадків для встановлення діагнозу достатньо клінічних даних, при наявності супутньої патології або відсутності ефекту від консервативної терапії може знадобитися проведення додаткових досліджень.
Стандартний алгоритм діагностики включає:
- Збір скарг (детальний аналіз характеру, частоти та інтенсивності головного болю, супутніх симптомів, факторів, що провокують та полегшують напади).
- Фізичний огляд (оцінка неврологічного статусу, виявлення ознак соматичних захворювань).
- Інструментальні методи: вимірювання артеріального тиску, рентгенографія черепа, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія головного мозку, електроенцефалографія, ультразвукове дослідження судин шиї.
Вибір конкретних методів дослідження визначається лікарем індивідуально, залежно від клінічної картини захворювання.
Лікування головного болю у Львові у клініці Norimed має індивідуальний характер та залежить від етіологічного фактору. Медикаментозна терапія включає застосування антигіпертензивних препаратів, НПЗП, анальгетиків, триптанів, антидепресантів та спазмолітиків. Додатково можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури, наприклад, масаж, голкорефлексотерапія та інші. Самолікування суворо протипоказане. Особливо обережно проводиться лікування головного болю при вагітності. У ряді випадків проводиться симптоматичне лікування головного болю.
Лікування мігрені
Сучасна медицина не має препаратів, здатних повністю усунути мігрень у всіх пацієнтів. У зв’язку з цим основний фокус терапії спрямований на диференціальну діагностику мігрені та інших видів головного болю, а також на профілактику тригерів, які провокують напади.
Мігрень – це хронічне захворювання, яке проявляється нападами пульсуючого головного болю, часто локалізованого в одній половині голови. Болі настільки інтенсивні, що можуть суттєво обмежити повсякденне життя людини. Приступи мігрені повторюються з певною періодичністю та супроводжуються низкою характерних симптомів. Серед основних з них нудота, блювання, підвищена чутливість до світла, звуків та запахів. Нерідко перед нападом спостерігаються так звані аури – зорові, сенсорні чи інші порушення.
Лікування мігрені включає два основні напрями: усунення гострого нападу та профілактику.
Купірування нападу аналогічне наданню невідкладної допомоги. Ціль – максимально швидко усунути симптоми. Для цього застосовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) та триптани, як підбираються індивідуально лікарем.
Профілактична терапія спрямована на зниження частоти та інтенсивності нападів. Регулярний прийом спеціалізованих препаратів дозволяє суттєво покращити якість життя пацієнта.
Важливо! Безконтрольний прийом препаратів для усунення нападу може призвести до розвитку лікарської мігрені. Рекомендована частота їх застосування – не більше 8-10 днів на місяць.
Найпоширеніші фармакологічні препарати для усунення головного болю засновані на наступних діючих речовинах: саліцилати (аспірин), піразолони, аніліди (парацетамол), пропіонові кислоти (ібупрофен), а також комбінаціях кофеїну, папаверину, бендазолу, (при мігрені).
Група нестероїдних протизапальних препаратів має виражену знеболювальну, жарознижувальну та протизапальну дію. Слід зазначити, що ці препарати часто мають додатковий седативний ефект. Тому їх застосування потребує обережності, особливо при виконанні завдань, які потребують підвищеної концентрації уваги. Не рекомендується прийом будь-яких ліків без призначення лікаря.
Для проведення диференціальної діагностики та встановлення точної причини виникнення головного болю рекомендується звернутися до лікаря-невролога. Фахівець призначить необхідні інструментальні та лабораторні дослідження для виявлення патологічних змін та складе індивідуальний план лікування. Комплексний підхід дозволить виключити серйозні захворювання та підібрати найбільш ефективну терапію.
Проведення комплексної діагностики та лікування пацієнтів з неврологічними захворюваннями

Підчеха (Кудрик) Ірина Іванівна
ДІЄТОЛОГ, ТЕРАПЕВТ
Лікар-дієтолог з стажем 12 років, терапевт. Проводить перевірку та діагностику, біоімпедансний аналізу складу тіла, надає рекомендацій щодо харчування, повноцінного сну, фізичної активності, розробляє індивідуальні плани харчування.