Неврологія – це медична дисципліна, присвячена вивченню та лікуванню захворювань нервової системи, до якої належить головний та спинний мозок, периферичні нерви, а також вегетативна нервова система. Нервова система є центром управління організмом людини. Вона регулює всі його функції, від руху кінцівок до серцебиття.
Ураження нервової системи можуть виявлятися широким спектром симптомів, що зачіпають різні частини тіла. Неврологічні захворювання здатні призвести до порушень чутливості, рухових функцій, мовлення, зору, слуху, пам’яті, когнітивних функцій та інших життєво важливих процесів.
Коли потрібно звертатися до невролога?
Існує широкий спектр факторів, здатних призвести до дисфункції нервової системи:
- черепно-мозкові травми, травми хребта, пошкодження периферичних нервів;
- інфекції – менінгіт, енцефаліт, поліомієліт.
- судинні порушення – інсульти, інфаркт головного мозку;
- дегенеративні захворювання, такі як хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, бічний аміотрофічний склероз (БАС), хвороба Альцгеймера;
- пухлини головного або спинного мозку, грижі міжхребцевих дисків;
- порушення кровообігу – інфаркти головного мозку, аноксії.
- аутоімунні захворювання – синдром Гійєна-Барре, розсіяний склероз.
Нейрореабілітація – це комплексний процес, спрямований на відновлення функцій нервової системи, порушених внаслідок різних захворювань, травм чи дегенеративних змін. Під керівництвом досвідчених фахівців відділу неврології реабілітаційного центру пацієнти проходять індивідуально розроблену програму заходів, що допомагає покращити їх стан та якість життя.
Якщо вам чи вашим близьким потрібна допомога невролога чи фізичного терапевта, не варто відкладати звернення до фахівців. Своєчасне лікування неврологічних захворювань дозволить уникнути серйозних та тяжких ускладнень у майбутньому.
Цілі та принципи реабілітації
Неврологічна реабілітація та лікування – це тривалий процес, який потребує терпіння та зусиль. Але при правильному підході вона може значно покращити якість життя пацієнта, зробити його більш самостійним і незалежним.
Кожна програма реабілітації розробляється індивідуально, з урахуванням потреб та можливостей конкретного пацієнта. Основними цілями є:
- максимальне відновлення функцій – самообслуговування (приймання їжі, одягання, гігієна), мова, читання, лист, ковтання, контроль над сечовипусканням та кишківником, рухові функції, координація, рівновага, когнітивні функції (пам’ять, увага, концентрація), соціальні та поведінкові навички;
- зниження больового синдрому, спастичності, слабкості;
- психологічна адаптація – опанування методів управління стресом, боротьба з тривогою і депресією.
Для отримання максимального неврологічне лікування та реабілітація мають починатися якомога раніше, як тільки дозволить стан пацієнта. Фахівці центру практикують індивідуальний комплексний підхід. Весь процес відновлення проводиться поетапно.