Хвороба Паркінсона міфи і реальність

Хвороба Паркінсона міфи і реальність

Хвороба Паркінсона(ХП): міфи і реальність

Міф 1. ХП швидко приводить до інвалідного візка…

Швидке прогресування порушень ходи, що потребує застосування інвалідного візка в перші 5 років захворювання є «червоним прапорцем» для ХП і заставляє задуматись чи вірно поставлений діагноз і чи справді у пацієнта ХП. В більшості випадків спостерігається повільний темп прогресування хвороби. Велику роль в цьому зіграло введення в клінічну практику препаратів леводопи (1950-1960-ті роки), що покращило якість і тривалість життя пацієнтів.

Міф 2. ХП обов’язково закінчиться Хворобою Альцгеймера…

Хвороба Паркінсона і Хвороба Альцгеймера – це два різних захворювання і дуже рідко поєднуються в одного пацієнта. У 24-31% пацієнтів на пізніх стадіях ХП може спостерігатись деменція (порушення пам’яті). Також слід звернути увагу на прийом непаркінсонічних препаратів, які впливають на ЦНС, наприклад трициклічних антидепресантів (амітриптилін), бензодіазепінів (гідазепам) тощо.

Міф 3. Від Хвороби Паркінсона швидко помирають…

Вкрай рідко ХП є безпосередньою причиною смерті, найчастіше до смерті призводить супутня патологія (пневмонія, серцево-судинні захворювання, онкологічні хвороби тощо).

Міф 4. Якщо рано приймати леводопу і інші протипаркінсонічні препарати, то хвороба швидко буде прогресувати і тоді не буде що приймати…

В багатьох дослідженнях було доведено, що препарати леводопи не спричиняють прогресування ХП, дане захворювання має стадії, які наступлять незалежно від прийому препаратів. І навпаки, своєчасно розпочате лікування продовжує тривалість життя пацієнта з ХП більш ніж на 5 років. А також, що не менш важливо, якість життя пацієнтів, які мали ранній початок лікування препаратами леводопи та іншими протипаркінсонічними препаратами, значно вищий. КОЛИ і ЯКІ препарати слід приймати повинен вирішити лікар невролог, врахувавши симптоми пацієнта.

Міф 5. Мій знайомий приймає леводопу, може і мені приймати?..

Леводопа – це справді «золотий стандарт» лікування ХП. Проте призначення даного препарату залежить від багатьох чинників (вік пацієнта, стадія хвороби тощо) і має вирішуватись лікарем індивідуально.

Міф 6. В мене тремтять руки, мабуть в мене ХП…

Частим симптомом ХП є тремор кінцівок. Проте тремор буває різним (тремор спокою, кінетичний тремор; високо-, низькоамплітудний тремор) і може спостерігатись при різних захворюваннях (есенціальний, посилений фізіологічний, дистонічний тремор тощо). Тому для встановлення остаточного діагнозу слід звернутись до невролога.

Міф 7. В мене не тремтять руки, значить в мене не ХП…

Майже в 15% пацієнтів з ХП тремору може взагалі не бути. Відсутність тремору не виключає ХП.

Міф 8. В моєї мами/тата ХП, в мене теж буде?…

Приблизно у 1% пацієнтів хвороба передається генетично. Проте не можливо передбачити у кого розвинеться ХП, а у кого ні. Відомо, що кількість пацієнтів з ХП зростає з віком. Після 80 років поширення ХП складає 4%, тому з віком шанси захворіти зростають. В зв’язку з «старінням» населення відсоток захворювання також росте.